Dem Fermuar İmalat Sanayi
                                                                           

 

 

Fermuar Kullanımı

« Geri

 

Metrekaresi 400 gramdan ağır kalın kumaşlar üzerine Tip 3 Fermuar kullanmamalıyız. Aksi takdirde kürsör-elcik kısmında kırılmalar veya fermuarın dişinde patlamalar olabilir.
 

Bir mamulü yıkamadan önce fermuarını mutlaka kapatın. Fermuar açıkken yıkama yapılırsa kürsör kilitlenebilir.

Fermuarları boyama, kasar yıkama, taşlama gibi işlemlere tabi tutmadan ve ayrı renk kumaşa dikmeden önce mutlaka numune denemesi yapınız. Çünkü yıkama işlemi ve kimyasallar fermuar üzerinde beklenmedik etkiler oluşturabilir. Kullanılan kimyasalların türüne göre fermuar dişleri çözülüp paslanabilir.

Yıkama işleminden sonra fermuarların üzerinde kimyasal madde kalmayacak şekilde iyice yıkayınız. Aksi takdirde şerit yıkama suyundaki kimyasallardan dolayı incelip yırtılabilir veya fermuarların dişleri hasara uğrayabilir.
 

Malzemeleri aralarına kağıt yerleştirerek rutubetsiz bir ortamda depolayınız. Aksi takdirde fermuar şerit boyasının bazı kimyasallara tepkime vermesinden dolayı şeridi lekeleyebilir.
 

Açık renkli giysiler için tercih şansınız varsa oksit dişli fermuar tercih etmeyiniz. Çünkü oksitleme işlemi metalin karartılması işlemidir. Doğal olarak bu çeşit fermuarların yıkanması esnasında bulunduğu ortamı kirletme özelliği vardır.

Uzun bir süre boyunca kauçuk bant kullanarak fermuarları depolamayın. Aksi takdirde uzun süre kauçuk bandın altında kalan yüzey rengini kaybedebilir.

Fermuarları giysilerin üzerine dikerken kumaşın kürsörün hareket edeceği yolu daraltmaması gerekir.Böyle bir durum fermuarın patlamasına yol açabilir.

Giysileri ütülerken fermuarı mutlaka kapatınız, üzerine bir bez örterek uygun sıcaklıkta ütü yapınız.Aksi takdirde yüksek ısı dişleri zedeleyebilir veya kürsör boyasının atmasına sebep olabilir.

Giysiler fermuarı tamamen açıldıktan sonra giyilip çıkarılmalıdır. Aksi takdirde dişlere, alt stop veya kürsör üzerine aşırı yük biner ve bu da fermuarın zarar görmesine yol açabilir.